Bakanlık Kesenin Ağzını Açtı: 3 Asgari Ücretin Üzerinde Maaşla Personel Alınacak

Bedelli askerlik ücretlerine gelen zamların ardından Milli Savunma Bakanlığı (MSB), buradan elde edilen gelir ile yeni personel istihdamlarını artırmış durumda.

Yayınlanan son ilan ile MSB, 54 bin TL maaş ile sözleşmeli er ve erbaş alımı yapacağını belirtti. Özellikle yeni mezun gençlerin ilgisini çeken ve çok sayıda başvuru yapılan bu ilanlar için talep edilen temel özellikler belli oldu.

BAŞVURULAR İNTERNET SİTESİ VE E-DEVLET’TEN YAPILACAK

Bakanlık, sözleşmeli asker alımına ilişkin başvuruların ilk aşamada https://personeltemin.gov.tr internet sitesi ya da e-Devlet sistemi üzerinden eğitim, iletişim, askerlik gibi bilgiler doldurulduktan sonra yapılacağını duyurdu.

Başvurularda aynı zamanda adaylar, tercihlerini öncelik sıralarına göre yapabilecek. İlanla ilgili Kara Kuvvetleri Komutanlığı 2024 Sözleşmeli Er Başvuru Kılavuzu da paylaşıldı.

BAŞVURU YAPAN ADAYLARDA BU ŞARTLAR ARANIYOR

Başvuru yapacak adayların en az ilköğretim mezunu olması, askerliğini erbaş ya da er olarak tamamlaması ve başvuru yapılan Ocak ayı ilk günü itibariyle 25 yaşını bitirmemiş olması şartları aranıyor.

Askerliğine başlamayan ya da tamamlamayan kişilerin 1 Ocak tarihi itibariyle 20 yaşını doldurmamış ve 25 yaşını doldurmamış olması gerekiyor. 2024 senesi maaş zamlarına yapılan zamlar doğrultusunda en düşük sözleşmeli er maaşı en düşük 34 bin 200 TL, en yüksek 53 bin 900 TL olarak belirlendi.

Sözleşmeli erlerin kendi kusurları olmadan ya da ilk sözleşmelerini tamamlamaları sonrasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ayrılmaları halinde görev yapılan süre
kadar ikramiye ödemesi de yapılıyor.

Bu ikramiye ödemeleri de yeni zamlar sonrasında zamlandı. İlk hizmet senesinde ayrılanlara 97 bin 600 TL, yedinci hizmet senesinde ayrılanlara 966 bin 375 TL ödeme yapılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x