Baş Ağrınızın Yeri Tam Olarak Anlama Geliyor? Hangi Tip Ağrıya Ne İyi Gelir?

Tüm Alnı Ağrıtan Baş Ağrıları

Alın ağrısının en temel nedeni gerginliktir. Parasetamol içeren bir ağrı kesici, alna yapılacak bir masaj ve ılık duş baş ağrısının geçmesi konusunda çok iyi yarayacaktır.

Stres, anksiyete ve depresyon sıklıkla gerilim tipi baş ağrılarını tetiklese de yorgunluk, kötü duruş ve boyundaki kas-iskelet sistemi sorunları nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Alnınıza veya boynunuza sıcak bir havlu koymak yardımcı olabilir.

Göz Yorgunluğundan Kaynaklı Baş Ağrıları

Göz yorgunluğundan kaynaklanan baş ağrıları, gerilim baş ağrılarına benzer hissedebilir ve uzun süreli okuma veya bilgisayar kullanımı, uzun süreli konsantrasyon, stres ve kötü duruştan kaynaklanabilir.

Okumaya ve ekranlara düzenli aralar vermek, iyi bir duruş seçmek ve boynunuzu, kollarınızı ve sırtınızı düzenli olarak esnetmek, göz yorgunluğu baş ağrısı riskinizi en aza indirmenize yardımcı olabilir.

Bilgisayar ekranınız için parlama önleyici bir filtre de kullanabilirsiniz.

Sinüs Kaynaklı Baş Ağrıları

Alın ağrısının bir diğer yaygın kaynağı da genellikle enfeksiyon veya alerjik reaksiyon sonucu oluşan sinüs problemleridir. Bu durum alın, yanaklar ve göz çevresinde ön baş ağrılarına ve hassasiyete neden olabilir.

İnsanlarda sıklıkla soğuk algınlığı veya gribin ardından sinüzit görülür ve genellikle tedavi olmaksızın düzelir. Ancak burun deliklerini temizlemek için tuzlu su solüsyonu kullanarak veya bir kase sıcak sudan buharı soluyarak ilgili tıkanıklığı giderebilirsiniz.

Sinüzit soğuk algınlığı veya gripten kaynaklanıyorsa, reçetesiz satılan ibuprofen gibi ağrı kesiciler yardımcı olabilir.

Şakaklardan Yayılan Baş Ağrıları

Stres, vücudumuzun baskıya veya tehdit altında hissetmeye verdiği tepkidir; bu nedenle, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, beraberinde ıstırap verici baş ağrıları da gelebilir.

Bunlar genellikle şakaklarda meydana gelir ve genellikle zonklayan bir ağrı, hassasiyet veya donuk bir ağrı gibi hissedilir.

Aspirin ve parasetemol bu tip ağrılarda işe yarar. Hamileyseniz Parasetamol ilk tercihtir ve 16 yaşın altındaki çocuklar aspirin almamalıdır.

Yoga ve masaj gibi rahatlamanıza yardımcı olacak aktiviteler aynı zamanda stresi hafifletmeye ve baş ağrılarını azaltmaya da yardımcı olabilir.

Uykusuzluk Kaynaklı Baş Ağrıları

Uykusuzluk, şakaklarda görülen bir ağrıya neden olur. Uyku alışkanlığı oturturken her gün aynı saatte kalkıp yatmaya çalışmak, şekerlemelerden kaçınmak ve kafein alımınızı sınırlamak gibi bazı basit değişiklikler enerji seviyelerinizde gerçek bir fark yaratabilir.

Ayrıca boyun ağrınız ve baş ağrınız varsa alçak, sert bir yastık ve sıcak veya soğuk jeller kullanmayı deneyebilirsiniz.

Başın Arka Tarafı Ağrıyorsa

Alnın yanı sıra başın arkasına doğru da gerginlik hissedilebilir. akupunkturun, boyun egzersizlerinin veya fizik tedavinin de başın arkasındaki baş ağrılarına yardımcı olduğunu düşünülüyor. Başınızın arka tarafı ağrıyorsa tansiyonunuza bakmanızda fayda var.

Başın Sağ Tarafı Ağrıyorsa Muhtemelen Migren Kaynaklıdır

Migrenin tedavisi yok, ancak birçok hasta ibuprofen tabletlerinin semptomlarını etkili bir şekilde hafiflettiğini düşünüyor.

“Ayrıca Botoks veya propranolol veya topiramat gibi önleyici tedaviler de var.”

Başın sağ tarafındaki ağrının aynı zamanda travma, anevrizma , tümörler ve felç gibi altta yatan daha ciddi durumların da göstergesi olabilir, bu nedenle devam ederse doktora görünmenin önemli!

Gözlerin Arka Tarafı Ağrıyorsa

Küme baş ağrısının ana semptomu, genellikle başın bir tarafında ve göz çevresinde keskin, yanıcı ağrıdır.

“Genellikle yılın aynı zamanında veya günün belirli saatlerinde meydana geliyorlar ve hiçbir uyarı vermeden hızla başlayıp duruyorlar.”

Bu tip baş ağrısı reçeteyle satılan ilaçlarla tedavi edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x