Et fiyatları iki seçim arası nasıl değişti?

Haziran seçimlerinin hemen sonrasında çarşı pazarda birçok ürüne zam üstüne zam geldi.

Etiketlerdeki değişimden et ürünlerini de nasibini aldı. Ramazan ayının yaklaşmasıyla fiyatardaki artış daha da hızlanırken, indirimli et satan market ve kasapların önündeki kuyruk günden güne uzuyor. Et ve Süt Kurumu’nun önünde gece yarısından sıraya giren vatandaşlar daha ucuz fiyata kıyma ve kırmızı et almak için sabahlıyor.

SÖZCÜ’nün İstanbul’daki bir mahalle kasabındaki fiyat tabelasında yaptığı takibe göre, Haziran 2023’ten bugüne dana eti ürünlerine gelen zamlar ortalama yüzde 40’ı aştı.

Kasapta en yüksek fiyat artışı yüzde 62,8 ile saç kavurma ve yüzde 58,5 ile Adana kebapta gerçekleşti.

En düşük fiyat artışı ise yüzde 25,9 ile bonfile ve yüzde 24,7 ile sucukta gerçekleşti.

DANA ETİ FİYATLARI

KUZU ETİNDE YÜZDE 120’Yİ AŞAN ZAM

İki seçim arasında kuzu ve tavuk ürünlerinin fiyatlarında da büyük artış gözlemlendi.

Kuzu ürünlerinde ortalama fiyat artışı yüzde 83,2 olurken tavuk ürünlerinin ortalama fiyat artışı ise yüzde 47,6 oldu.

Kuzu etinde en yüksek fiyat artışı yüzde 120,8 ile kuzu külbastıda gözlemlendi. En düşük zam ise yüzde 57,1 ile kuzu incikte gerçekleşti.

Beyaz et tarafında ise en yüksek artış yüzde 72,4 ile piliç but ızgarada gerçekleşti. Beyaz ette en düşük fiyat artışı yüzde 21,7 ile kanatta oldu.

KUZU VE TAVUK ETİ FİYATLARI

RAMAZAN, ZAM YAĞMURUNU ARTIRDI

Türkiye Kasaplar, Besiciler Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkârları Federasyonu Bölge Başkanvekili Veysel Günal, et fiyatlarıyla ilgili yaptığı açıklamada ete 2 ay içerisinde art arda zamlar geldiğini ve bazı firmaların spekülasyon yaptığını söylemişti.

Geçtiğimiz hafta et fiyatlarındaki artışa ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı ise bazı firmaların ramazan öncesi kırmızı ette fiyat artışına gittiğini, bu artışlarından kasap esnafının da rahatsız olduğunu söylemişti.

Yardımcı, her ramazandan bir hafta önce kırmızı ete zam geldiğini ancak bu sene ramazandan 25 gün önce spekülatörlerin, aracıların ve bazı büyük et tedarikçilerinin anormal fiyat artışına neden olduğunu bildirdi.

Her ramazan öncesi fırsatçılık yapmak isteyenlerin çıktığını aktaran Yardımcı, “Bu fiyat artışlarından kasap esnafı da rahatsız, et satışlarını neredeyse yarıya düşürdü. Bu alanda Rekabet Kurumunun kırmızı et sektörüne yönelik yürüttüğü çalışmalar çok önemli” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x