İsrail-Hamas arasında geçici ateşkes: Bir grup esir serbest bırakıldı

İsrail ile Hamas arasında esir takası anlaşması kapsamındaki 4 günlük geçici ateşkes başladı. Hamas, 13 İsrail vatandaşını serbest bırakırken İsrail ise hapishanelerinde tuttuğu 39 Filistinli kadın ve çocuğun serbest bırakıldığı açıkladı.

Hamas’ın 13 İsrail vatandaşının yanı sıra 10 Tayland ve 2 Filipinli işçiden oluşan ilk rehine grubu Kızlıhaç yetkililerine teslim edildi. 

Kassam Tugayları’nın Telegram hesabından İsrailli esirlerin serbest bırakılmasına ilişkin yapılan açıklamada “Kassam Tugayları, işgalcilerin esirlerini Uluslararası Kızılhaç Komitesine teslimini tamamladı” ifadelerine yer verildi.

Gazze Şeridi’nden İsrail’e götürülmek üzere Refah Sınır Kapısı üzerinden Mısır tarafına teslim edilen 13 İsrailli esir, İsrail İç İstihbarat Servisi Şin-Bet (Şabak) yetkilileri ile buluştu.

İsrail’in, 39 kadın ve çocuk Filistinli’yi serbest bıraktığını Katar Dışişleri Bakanlığı doğruladı.

“SERBEST BIRAKILMASINI TEYİT EDİYORUZ”

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Anlaşmanın ilk gününde verilen taahhütlerin yerine getirilmesi kapsamında, İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunan 39 kadın ve çocuğun serbest bırakılmasını teyit ediyoruz” açıklamasında bulundu.

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) konuya ilişkin bir açıklama yaparak Gazze’den serbest bırakılan İsrailli rehinelerin İsrail’de olduğunu ve sağlık kontrolünden geçirildiğini bildirdi. IDF’den yapılan açıklamada, “Serbest bırakılan rehineler ilk olarak İsrail topraklarında sağlık kontrolünden geçti. Aileleriyle buluşacakları İsrail’deki hastanelere giderlerken IDF askerleri kendilerine eşlik edecek” ifadeleri kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x