Utanç davasında flaş gelişme. Tarih belli oldu

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nin 6 yaşında evlendirildiği iddiasıyla açılan davada yargılanan Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel‘in hapis cezalarının bozulması yönünde karar kılmıştı. Kararın ardından, davanın yeniden görüleceği 6 Mayıs olarak belirlenirken, sanıklar Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden hakim karşısına çıkarılacak.

6 yaşındaki H.K.G.’nin evlendirilmesine ilşikin davada, mahkeme 23 Ekim 2023’de sanık Kadir İstekli 30 yıl, Yusuf Ziya Gümüşel 20 yıl ve Fatıma Gümüşel ise 16 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırılması yönünde karar kılmıştı.

Karardan sonra mağdur H.K.G.’nin avukatı, sanıkların avukat, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının avukatı ve Cumhuriyet savcısı dosyayı istinafa taşımıştı. Dosyayı değerlendiren İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi sanık Kadir İstekli’nin 2004-2013 yılları arası için ‘Çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ 2020 yılı için ise ‘Eşe karşı nitelikli cinsel saldırı’ suçlarından 2 ayrı ceza verilmesi gerekirken, tek bir suçtan cezalandırma yapıldığı değerlendirmişti.

Mağdur H.K.G.’nin annesi Fatıma Gümüşel ve babası Yusuf Ziya Gümüşel hakkında verilen hapis cezalarında ise anne ve baba olmalarından dolayı yasa kapsamında artırım yapılması gerektiği vurgulayarak kararın usul ve esas yönünden bozulması yönünde karar kılmıştı.

DURUŞMA 6 MAYIS’TA

Sanıklar hakkında verilen hapis cezalarının bozulmasının ardından dosya yeniden Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. Mahkeme bozulmadan sonra ilk duruşmanın 6 Mayıs saat 10.00’da yapılmasına karar verdi.

NE OLMUŞTU?

6 yaşında H.K.G.’nin evlendirilme iddialarına ilişkin ilk duruşma 30 Ocak’ta yapıldı ve yapılan ilk yargılamada yayın yasağı ve gizlilik kararı alınmıştı. Davanın ikinci duruşmasında ise Adli Tıp kurumunda gelen rapora göre mağdur H.K.G.’nin ruh sağlığının bozulduğu belirtilirken, cumhuriyet savcısı sanıkların cezalandırılmalarını istedi. Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 23 Ekim 2023 tarihinde karara bağlanan davada Kadir İstekli 30 yıl, Yusuf Ziya Gümüşel 20 yıl ve Fatıma Gümüşel ise 16 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x